| Surface | Powder-coated |
| Max. operating temperature | 100,00 °C |
| Standard | DIN EN 13155 |
| Explosion protection | No |
| Material | Steel |
| Product description | Beam clamp |
| Approved for Lifting | Yes |
| Min. operating temperature | -40,00 °C |
| Manufacturer | Crosby |
| Working load limit | 4.000,00 kg |
| Direction of Load Attachment | Horizontal |
| Application | H-and I-Standard Profiles |
| Attachment Point Use | Short-term |
| Corrosion resistance | Yes |
| Brand | Crosby |