Product description
For standing barrels. This is a simple and robust tong that grabs directly under the upper bead. Equipped with open locking lever.
Standard: DIN EN 13155
| Working load limit | 500,00 kg |
| Max. operating temperature | 150,00 °C |
| Min. operating temperature | 0 °C |
| Surface | Primer and top coat |
| Minimum Grab Range | 560,00 mm |
| Maximum Grab Range | 640,00 mm |
| Eye Diametre | 60,00 mm |
| Standard | DIN EN 13155 |
| Description of load | barrels |
| Max. load changes | 16,000 Load changes |
| Fork lifter connection | No |
| Hazardous material | Yes |
| Design type | Outer grab |
| Load susp. positions/areas | Edge |
| Quant. crane connection | 1 |
| Att. 1 for single hook | Via crane hook eye |
| Load susp. impact protection | No |
| Dead weight | 15,00 kg |
| Product description | Drum tongs |
| Type name | Z59 |
| Overall width | 800,00 mm |
| Description of the load | 0 |
| Turning option | No |
| eClass 6.2 | 36123401 |
| eClass 5 | 36129201 |
| eClass 7.1 | 36123401 |
| UNSPSC V7 | 24101600 |
| eClass 8.0 | 36123401 |
| UNSPSC V13.5 | 24101600 |
| Defined eStandard | 1 |
| eClass 5.1.1 | 36129201 |
| eClass 5.1 | 36129201 |
| eClass 9.0 | 36123401 |
| eClass 10.0.1 | 36123401 |
| eClass 10.1 | 36123401 |
| UNSPSC V20.0601 | 24101612 |
| eClass 5.1.4 | 36129201 |
| UNSPSC V13.5_S | 241016 |
For standing barrels. This is a simple and robust tong that grabs directly under the upper bead. Equipped with open locking lever.
Standard: DIN EN 13155