Product description
• Significantly higher load carrying capacity (compared to DIN 580/582) with vertical loading
• Wide range of threads
• Clear marking of the minimum load capacity
• 8-corner shape G
| Attachment type | Screwable |
| Material | Steel |
| Working load limit | 8.000,00 kg |
| Standard | DIN EN 1677-1 |
| Product description | Eye Nut |
| Inner Width | 90,00 mm |
| Type designation | RM |
| Rotates under load | No |
| Colour | red |
| Inner Height | 90,00 mm |
| Thread Size | M48 |
| Perm. load capacity 90° | 8.000,00 kg |
| Max. operating temperature | 400,00 °C |
| Explosion protection | No |
| Material thickness | 38,00 mm |
| Min. operating temperature | -40,00 °C |
| Manufacturer | RUD |
| Short text product descr. | Eye nut |
| Surface treatment | Powder-coated |
| Working load limit | Thread Size | Material thickness | Perm. load capacity 90° | Quantity | Price / Unit | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| $511.06 / ST | ||||||||
| $57.75 / ST | ||||||||
| $77.78 / ST | ||||||||
| $484.97 / ST | ||||||||
| $56.47 / ST | ||||||||
| $475.08 / ST | ||||||||
| $90.82 / ST | ||||||||
| $83.37 / ST | ||||||||
| $114.46 / ST | ||||||||
| $53.45 / ST | ||||||||
| $65.21 / ST | ||||||||
| $164.53 / ST |
• Significantly higher load carrying capacity (compared to DIN 580/582) with vertical loading
• Wide range of threads
• Clear marking of the minimum load capacity
• 8-corner shape G