| Working load limit | 1.500,00 kg |
| Max. operating temperature | 100,00 °C |
| Min. operating temperature | -40,00 °C |
| Direction of Load Attachment | Horizontal/Vertical |
| Minimum Grab Range | 0 mm |
| Maximum Grab Range | 60,00 mm |
| Standard | DIN EN 13155 |
| Max. load changes | 16,000 Load changes |
| Product description | Lifting Clamp |
| Manufacturer | Terrier Lifting Clamps |
| Type name | TSCC |
| Manufacturer part number | 901500 |
| Net Weight | 3,80 kg |