| Working load limit | 453,59 kg |
| Explosion protection | No |
| Corrosion resistance | No |
| Direction of Load Attachment | Horizontal/Vertical |
| Type of Control | Manual |
| Minimum Grab Range | 0 mm |
| Maximum Grab Range | 35,05 mm |
| Max. load changes | 16.000 Load changes |
| Product description | Lifting Clamp |
| Manufacturer part number | CLP-1/2-VL (VL-0.5-B) |
| Net Weight | 4,08 kg |