| Working load limit | 500,00 kg |
| Max. operating temperature | 100,00 °C |
| Min. operating temperature | -40,00 °C |
| Explosion protection | No |
| Corrosion resistance | No |
| Material | Steel |
| Surface | Varnished |
| Direction of Load Attachment | Horizontal/Vertical |
| Type of Control | Manual |
| Locking Type | Force Locking |
| Minimum Grab Range | 0 mm |
| Maximum Grab Range | 35,00 mm |
| Application | Steel Sheet/Steel Construction |
| Standard | DIN EN 13155,Machinery Directive 2006/42/EC |
| Max. load changes | 16.000 Load changes |
| Product description | Lifting Clamp |
| Manufacturer | Terrier Lifting Clamps |
| Brand | Terrier |
| Type name | TSCC |
| Manufacturer part number | 900500 |
| Net Weight | 1 kg |