| Working load limit | 7.257,47 kg |
| Explosion protection | No |
| Corrosion resistance | No |
| Direction of Load Attachment | Horizontal/Vertical |
| Type of Control | Manual |
| Minimum Grab Range | 63,50 mm |
| Maximum Grab Range | 114,30 mm |
| Max. load changes | 16.000 Load changes |
| Product description | Lifting Clamp |
| Manufacturer part number | VL-8.0-B |
| Net Weight | 30,39 kg |