| Working load limit | 10.886,21 kg |
| Explosion protection | No |
| Corrosion resistance | No |
| Direction of Load Attachment | Horizontal/Vertical |
| Type of Control | Manual |
| Minimum Grab Range | 76,20 mm |
| Maximum Grab Range | 133,35 mm |
| Max. load changes | 16.000 Load changes |
| Product description | Lifting Clamp |
| Manufacturer part number | VL-12.0-B |
| Net Weight | 52,62 kg |