| Working load limit | 19.958,05 kg |
| Explosion protection | No |
| Corrosion resistance | No |
| Material | Steel |
| Direction of Load Attachment | Horizontal/Vertical |
| Type of Control | Manual |
| Minimum Grab Range | 76,20 mm |
| Maximum Grab Range | 152,40 mm |
| Max. load changes | 16.000 Load changes |
| Product description | Lifting Clamp |
| Manufacturer part number | SC-CLP-20-VL-U |
| Net Weight | 154,00 kg |