| Surface | B (galvanized) |
| Effective Working Length (ewl) | 96,00 m |
| Application | Tower Crane |
| Standard | EN 12385 1-3 |
| Rope type | Stranded rope |
| Nominal diameter | 7,50 mm |
| Rope tensile strength class | 1.960,00 |
| Lay direction | sZ (RHOL - Right hand ordinary |
| Minimum breaking force | 39,40 kN |
| Categories | Non-Rotation-Resistant |
| Swivel use | Not permitted |
| Weight | 15,70 |
| Plastic insert | No |
| Compacting | No |
| Plastic coating | No |
| Number of outer strands | 6 |
| Calculated breaking force | 49,21 kN |
| Construction | Parallel lay |
| Lubrication | Greased and wiped |
| Application | Self-erecting crane |
| Make | Potain |
| Machine type | IGO T130 |
| Use | Jib assembly rope |
| Inner end (one side) | Fused and tapered |
| Packaging | CS disposable reel |
| Reel type | CS 400 |
| Meas. pt. inside (one side) | Top |
| Meas. pt. outside (other side) | Top |
| Brand/ construction | 6x19W-IWRC |
| Outer end (other side) | fused and tapered |
| RCN Number | 04 |
| Manufacturer part number | 20151000040118 |
| Net Weight | 22,40 kg |
| eClass 6.2 | 23170601 |
| eClass 7.1 | 23170601 |
| UNSPSC V7 | 24101671 |
| eClass 8.0 | 23170601 |
| UNSPSC V13.5 | 24101671 |
| eClass 5.1.1 | 23170601 |
| eClass 5.1 | 23170601 |
| eClass 9.0 | 23170601 |
| eClass 10.0.1 | 23170601 |
| eClass 10.1 | 23170601 |
| UNSPSC V20.0601 | 24101671 |
| eClass 5.1.4 | 23170601 |
| UNSPSC V13.5_S | 241016 |