| Surface | B (galvanized) |
| Effective Working Length (ewl) | 172,00 m |
| Application | Tower Crane |
| Standard | EN 12385 1-3 |
| Rope type | Special rope |
| Nominal diameter | 9 mm |
| Rope tensile strength class | 1.960,00 |
| Lay direction | zZ (RHLL - Right hand langs la |
| Minimum breaking force | 69,60 kN |
| Categories | Rotation-Resistant |
| Swivel use | permitted |
| Weight | 35,60 |
| Plastic insert | No |
| Compacting | Yes |
| Type of compacting | Rope no, strand yes, core yes |
| Plastic coating | No |
| Number of outer strands | 12,00 |
| Calculated breaking force | 80,60 kN |
| Lubrication | Greased (not wiped) |
| Application | Self-erecting crane |
| Make | Potain |
| Machine type | IGO 50 |
| Use | Hoist rope |
| Inner end (one side) | Pressed acc. EN 13411-3 |
| End connector | Thimble B former DIN 6899 |
| Inside thimble width | 24,00 mm |
| Thimble surface | Galvanized |
| Packaging | CS disposable reel |
| Reel type | CS 400 |
| Meas. pt. inside (one side) | Pressure point |
| Meas. pt. outside (other side) | Top |
| Number of strands | Multiple strand |
| Max. lifting height | 75 m |
| Brand/ construction | CS 1121 |
| Outer end (other side) | fused and tapered |
| Thimble nominal size | 9 |
| RCN Number | 23-1 |
| Manufacturer part number | 20151000036419 |
| Net Weight | 69,00 kg |
| eClass 6.2 | 23170601 |
| eClass 7.1 | 23170601 |
| UNSPSC V7 | 24101671 |
| eClass 8.0 | 23170601 |
| UNSPSC V13.5 | 24101671 |
| eClass 5.1.1 | 23170601 |
| eClass 5.1 | 23170601 |
| eClass 9.0 | 23170601 |
| eClass 10.0.1 | 23170601 |
| eClass 10.1 | 23170601 |
| UNSPSC V20.0601 | 24101671 |
| eClass 5.1.4 | 23170601 |
| UNSPSC V13.5_S | 241016 |