| Max. operating temperature | 60,00 °C |
| Min. operating temperature | -20,00 °C |
| Material | Steel |
| Connector type | Eyelet connection |
| Load chain diameter | 13,00 mm |
| Standard | DIN EN 12195-3 |
| Product description | Ratchet Tensioner |
| Manufacturer | Kleinsorge |
| Brand | CondorLash |
| Lashing capacity | 10.000,00 daN |
| Pretension force STF | 1.500,00 daN |
| Type designation | RSÖ-13 |
| Manufacturer code | H96 |
| Manufacturer part number | 32011813 |
| Net Weight | 3,60 kg |
| eClass 6.2 | 20420290 |
| eClass 4.0 | 23170401 |
| eClass 4.1 | 23170401 |
| eClass 5 | 20420200 |
| eClass 7.1 | 20420290 |
| UNSPSC V7 | 24141500 |
| eClass 8.0 | 20420290 |
| UNSPSC V13.5 | 24141500 |
| Defined eStandard | 1 |
| eClass 5.1.1 | 20420290 |
| eClass 5.1 | 20420200 |
| eClass 9.0 | 20420290 |
| eClass 10.0.1 | 20420290 |
| GTIN | 4251063411630 |
| eClass 10.1 | 20420290 |
| UNSPSC V20.0601 | 24141500 |
| eClass 5.1.4 | 20420290 |
| UNSPSC V13.5_S | 2414 |