| Explosion protection | No |
| Material | Steel |
| Operating pressure | 700,00 bar |
| Colour | black/red |
| Pump type | Electric pump |
| Motor voltage | 230,00 V |
| Number of pump levels | 3-step |
| 1st stage capacity | 7,80 l/min |
| Changeover pressure | 65,00 bar |
| 2nd stage capacity | 1,80 l/min |
| 2. Umschaltdruck | 325,00 bar |
| 3rd stage capacity | 0,90 l/min |
| Valve type | 3-way magnetic valve |
| Product description | Pump for Hydraulic Tools |
| Manufacturer | Hi-Force |
| Brand | Hi-Force |
| Short text product descr. | El. Pump |
| Type designation | TPE26D |
| Manufacturer part number | TPE26D |
| Net Weight | 39,00 kg |
| eClass 6.2 | 27301290 |
| eClass 7.1 | 27301290 |
| eClass 8.0 | 27301290 |
| UNSPSC V13.5 | 27120000 |
| eClass 5.1.1 | 27301200 |
| eClass 5.1 | 27301200 |
| eClass 9.0 | 27301290 |
| eClass 10.0.1 | 27301290 |
| eClass 10.1 | 27301290 |
| UNSPSC V20.0601 | 27120000 |
| eClass 5.1.4 | 27301290 |
| UNSPSC V13.5_S | 2712 |
| A | 456 mm |
| B | 286 mm |
| C | 476 mm |
