| Working load limit | 125,00 kg |
| Explosion protection | No |
| Lifting height | 3 m |
| Duty cycle | 40,00 % |
| Hoisting speed type | Two step |
| 1st stage hoisting speed | 8 m/min |
| 2nd stage hoisting speed | 2 m/min |
| Surface | Varnished |
| Mechanism group | 3m |
| Control line length | 2 m |
| Trolley available | No |
| Hoist available | Yes |
| Hoist type | Electric chain hoist |
| Max. swivel range | 180,00 Degree |
| Actuator type | Manually |
| Swiveling stop available | No |
| Reach | 3.000,00 mm |
| Folding jib | Yes |
| Mounting type | Bolts |
| Standard | DIN EN 13001 |
| Product description | Wall Jib Crane |
| Manufacturer | Vetter |
| Short text product descr. | Wall Jib Crane |
| Type designation | BW |
| Electr. chain hoist type des. | SiXX1F |
| Manufacturer part number | BW1,25-3,0+SIXX1F |
| Net Weight | 173,00 kg |
| Country of Origin | Germany |
| eClass 6.2 | 36120106 |
| eClass 4.0 | 36122204 |
| eClass 4.1 | 36122204 |
| eClass 5 | 36120106 |
| eClass 7.1 | 36120106 |
| UNSPSC V7 | 24101652 |
| eClass 8.0 | 36120106 |
| UNSPSC V13.5 | 24101652 |
| eClass 5.1.1 | 36120106 |
| eClass 5.1 | 36120106 |
| eClass 9.0 | 36120106 |
| eClass 10.0.1 | 36120106 |
| eClass 10.1 | 36120106 |
| UNSPSC V20.0601 | 24101652 |
| eClass 5.1.4 | 36120106 |
| UNSPSC V13.5_S | 241016 |