| Working load limit | 125,00 kg |
| Max. operating temperature | 40,00 °C |
| Min. operating temperature | -10,00 °C |
| Explosion protection | No |
| Lifting height | 2,16 m |
| Surface | Varnished |
| Trolley available | No |
| RAL colour no. | RAL 1007 Daffodil Yellow |
| Height of jib’s bottom edge | 2.500,00 mm |
| Hoist available | Yes |
| Hoist type | Electric chain hoist |
| Max. swivel range | 250,00 Degree |
| Actuator type | Manually |
| Swiveling stop available | No |
| Column height | 2.720,00 mm |
| Reach | 2.000,00 mm |
| Folding jib | Yes |
| Mounting type | Dowel plate w/ con. anchor |
| Standard | DIN EN 13001-3-1 |
| Identification | Nameplate |
| Product description | Pillar Jib Crane Stationary |
| Manufacturer | Vetter |
| Short text product descr. | Column Jib Crane |
| Type designation | BS |
| Electr. chain hoist type des. | SiXX1F |
| Vertical force FV max. | 5 kN |
| Manufacturer part number | BS1,25-2,0+VAS2+SIXX1F |
| Net Weight | 265,00 kg |
| Country of Origin | Germany |
| eClass 6.2 | 36120106 |
| eClass 4.0 | 36122204 |
| eClass 4.1 | 36122204 |
| eClass 5 | 36120106 |
| eClass 7.1 | 36120106 |
| UNSPSC V7 | 24101652 |
| eClass 8.0 | 36120106 |
| UNSPSC V13.5 | 24101652 |
| eClass 5.1.1 | 36120106 |
| eClass 5.1 | 36120106 |
| eClass 9.0 | 36120106 |
| eClass 10.0.1 | 36120106 |
| eClass 10.1 | 36120106 |
| UNSPSC V20.0601 | 24101652 |
| eClass 5.1.4 | 36120106 |
| UNSPSC V13.5_S | 241016 |