| Working load limit | 2.500,00 kg |
| Max. operating temperature | 50,00 °C |
| Min. operating temperature | 12,00 °C |
| Explosion protection | No |
| Corrosion resistance | Yes |
| Material | Steel |
| Lifting height | 115,00 m |
| Surface | Varnished |
| Support width | 525,00 mm |
| Fork prongs width | 150,00 mm |
| Fork prong length | 1.150,00 mm |
| Ground clearance | 85,00 mm |
| Steering wheels | Polyurethane |
| Fork roller | Polyamide |
| Weighing system available | No |
| Standard | DIN EN 1757-1 |
| Identification label available | No |
| Product description | Pallet Truck |
| Manufacturer | Pramac |
| Brand | GS Hubwagen |
| Short text product descr. | Pal. Trk. |
| Type designation | GS EVO 25S4 |
| Manufacturer part number | TEB41AV01LA |
| Net Weight | 63,00 kg |
| eClass 6.2 | 36120301 |
| eClass 4.0 | 28020301 |
| eClass 4.1 | 28020301 |
| eClass 5 | 36120301 |
| eClass 7.1 | 36120301 |
| UNSPSC V7 | 24101603 |
| eClass 8.0 | 36120301 |
| UNSPSC V13.5 | 24101603 |
| Defined eStandard | 1 |
| eClass 5.1.1 | 36120301 |
| eClass 5.1 | 36120301 |
| eClass 9.0 | 20420290 |
| eClass 10.0.1 | 20420290 |
| eClass 10.1 | 36120301 |
| UNSPSC V20.0601 | 24101603 |
| eClass 5.1.4 | 36120301 |
| UNSPSC V13.5_S | 241016 |