| Max. operating temperature | 60,00 °C |
| Min. operating temperature | -30,00 °C |
| Explosion protection | No |
| Material | Steel |
| Application | Fall Protection |
| Colour | silver |
| Standard | DIN EN 362 |
| Product description | Carabiner |
| Manufacturer | Edelrid |
| Short text product descr. | Carabiner |
| Longitudinal breaking load | 50,00 kN |
| Open fastener breaking load | 20,00 kN |
| Transverse breaking load | 15,00 kN |
| Closure opening width | 24,00 mm |
| Karabiner closure type | Tri-Lock |
| Karabiner length | 118,00 mm |
| Karabiner width | 77,00 mm |
| Manufacturer part number | 882470000060 |
| Net Weight | 0,27 kg |
| eClass 6.2 | 40020105 |
| eClass 7.1 | 40020105 |
| UNSPSC V7 | 46182300 |
| eClass 8.0 | 40020105 |
| UNSPSC V13.5 | 46182300 |
| eClass 5.1.1 | 40020105 |
| eClass 5.1 | 40020105 |
| eClass 9.0 | 40020105 |
| eClass 10.0.1 | 40020105 |
| GTIN | 4021573880765 |
| eClass 10.1 | 40020105 |
| UNSPSC V20.0601 | 46182300 |
| eClass 5.1.4 | 40020105 |
| UNSPSC V13.5_S | 46 |