| Working load limit | 2.000,00 kg |
| Max. operating temperature | 50,00 °C |
| Min. operating temperature | 0 °C |
| Explosion protection | No |
| Corrosion resistance | Yes |
| Material | Steel |
| Surface | Varnished |
| Distance between Fork Pockets | 450,00 mm |
| Width of Fork Pocket | 80,00 mm |
| Height of Fork Pocket | 200,00 mm |
| Type of Unlocking | Remote Unlocking |
| Suitable for Container | 0,90 m3 |
| Identification label available | No |
| Product description | Container Tipping Device |
| Manufacturer | BAUER Südlohn |
| Short text product descr. | Cont.Tipp.Dev. |
| Type name | BST |
| Manufacturer part number | BST 90, LACKIERT |
| Net Weight | 85,00 kg |
| eClass 6.2 | 21109201 |
| eClass 7.1 | 21109201 |
| UNSPSC V7 | 24101629 |
| eClass 8.0 | 21109201 |
| UNSPSC V13.5 | 24101629 |
| Defined eStandard | 1 |
| eClass 5.1.1 | 36129090 |
| eClass 5.1 | 36129090 |
| eClass 9.0 | 21109201 |
| eClass 10.0.1 | 21109201 |
| GTIN | 4052462009592 |
| eClass 10.1 | 21109201 |
| UNSPSC V20.0601 | 24101629 |
| eClass 5.1.4 | 36129090 |
| UNSPSC V13.5_S | 241016 |
| A | 450 mm |
| B | 200 mm |
| C | 80 mm |
