| Working load limit | 500,00 kg |
| Max. operating temperature | 50,00 °C |
| Min. operating temperature | -30,00 °C |
| Explosion protection | No |
| Suspension | Karabiner hook |
| Usable extension length | 10,00 m |
| Load attachment type | Screw karabiner hook |
| Housing material | Galvanized steel |
| Housing enclosed | No |
| Hoist material | Stainless steel |
| Standard | DIN EN 360 |
| Product description | Load Arrestor |
| Manufacturer | Honeywell Safety |
| Brand | Miller |
| Short text product descr. | Load Arr. |
| Manufacturer part number | ME13510 |
| Net Weight | 11,20 kg |
| eClass 6.2 | 36129090 |
| eClass 7.1 | 36129090 |
| UNSPSC V7 | 24101600 |
| eClass 8.0 | 36129090 |
| UNSPSC V13.5 | 24101600 |
| Defined eStandard | 1 |
| eClass 5.1.1 | 36129090 |
| eClass 5.1 | 36129090 |
| eClass 9.0 | 36129090 |
| eClass 10.0.1 | 36129090 |
| eClass 10.1 | 36129090 |
| UNSPSC V20.0601 | 24101600 |
| eClass 5.1.4 | 36129090 |
| UNSPSC V13.5_S | 241016 |