| Max. operating temperature | 60,00 °C |
| Min. operating temperature | -40,00 °C |
| Explosion protection | No |
| Rope included | Yes |
| Standard | DIN EN 341,DIN EN 1496 |
| Product description | Rescue Device |
| Manufacturer | Edelrid |
| Brand | Safe Descent Pro |
| Short text product descr. | Rescue Dev. |
| Max. abseiling height | 160,00 m |
| Max. abseiling load | 200,00 kg |
| With rescue lift | Yes |
| Req. rope diameter | 10,50 mm |
| Rope length | 100,00 m |
| Hoist | Kernmantle rope |
| Manufacturer part number | 882311000470 |
| Net Weight | 2 kg |
| eClass 6.2 | 40020106 |
| eClass 7.1 | 40020106 |
| UNSPSC V7 | 46182300 |
| eClass 8.0 | 40020106 |
| UNSPSC V13.5 | 46182300 |
| eClass 5.1.1 | 40020103 |
| eClass 5.1 | 40020103 |
| eClass 9.0 | 40020106 |
| eClass 10.0.1 | 40020106 |
| GTIN | 4028545134192 |
| eClass 10.1 | 40020106 |
| UNSPSC V20.0601 | 46182300 |
| eClass 5.1.4 | 40020103 |
| UNSPSC V13.5_S | 46 |