Product description
TEXT EN
| Working load limit | 20.000,00 kg |
| Max. operating temperature | 40,00 °C |
| Min. operating temperature | -20,00 °C |
| Explosion protection | No |
| Corrosion resistance | Yes |
| Material | Steel |
| Min. rope diameter | 28,00 mm |
| Max. rope diameter | 28,00 mm |
| Sheave diameter | 450,00 mm |
| Hinged | No |
| Number of sheaves | 1 |
| Attachment type | Screw fitting |
| Bearing type | Ball bearing |
| Sheave material | Steel |
| Standard | DIN 15020 |
| Identification label available | No |
| Product description | Pulley |
| Brand | Premium Line |
| Type designation | 108/22 |
| eClass 6.2 | 23340390 |
| eClass 7.1 | 23340390 |
| UNSPSC V7 | 24101613 |
| eClass 8.0 | 23340390 |
| UNSPSC V13.5 | 24101613 |
| eClass 5.1.1 | 23179106 |
| eClass 5.1 | 23179106 |
| eClass 9.0 | 23340390 |
| eClass 10.0.1 | 23340390 |
| GTIN | 4036475000715 |
| eClass 10.1 | 23340390 |
| UNSPSC V20.0601 | 24101613 |
| eClass 5.1.4 | 23179106 |
| UNSPSC V13.5_S | 241016 |
| A | 570 mm |
| A1 | 480 mm |
| B | 370 mm |
| B1 | 300 mm |
| C | 305 mm |
| C1 | 25 mm |
| D | 450 mm |
| D1 | 530 mm |
| H | 575 mm |

TEXT EN