Product description
- Cast iron wire rope pulley
- Groove turned and hub hole drilled
| Min. rope diameter | 16,00 mm |
| Max. rope diameter | 16,00 mm |
| Sheave diameter | 220,00 mm |
| Sheave material | Gray cast iron |
| Identification label available | No |
| Product description | Wire Rope Sheave |
| Type designation | Nr.23 |
| eClass 6.2 | 23379090 |
| eClass 4.0 | 23170706 |
| eClass 4.1 | 23170706 |
| eClass 5 | 23179106 |
| eClass 7.1 | 23379005 |
| UNSPSC V7 | 31171804 |
| eClass 8.0 | 23379005 |
| UNSPSC V13.5 | 31171804 |
| eClass 5.1.1 | 23179106 |
| eClass 5.1 | 23179106 |
| eClass 9.0 | 23379005 |
| eClass 10.0.1 | 23379005 |
| eClass 10.1 | 23379005 |
| UNSPSC V20.0601 | 31171804 |
| eClass 5.1.4 | 23179106 |
| UNSPSC V13.5_S | 3117 |
| f | 35 mm |
| Øa | 220 mm |
| Øb | 184 mm |
| Øc | 54 mm |
| Ød | 22 mm |

- Cast iron wire rope pulley
- Groove turned and hub hole drilled