| Working load limit | 10.000,00 kg |
| Max. operating temperature | 85,00 °C |
| Min. operating temperature | -20,00 °C |
| Explosion protection | No |
| Corrosion resistance | Yes |
| Material | Steel |
| Radio Frequency | 865,95 MHz |
| Surface | Polyester-varnished |
| IP rating | IP65 |
| Suspension | Suspension eye |
| Type of Drive | Electric |
| Colour | blue |
| Inside Wdth of Suspension Eye | 82,00 mm |
| Inside Height Suspension Eye | 67,80 mm |
| Magnet System | Yes |
| Articulation of Suspension Eye | Rotatable |
| Magnetic Field Strength | Standard |
| Magnetic Sensor | No |
| Type of Safety Latch | Movable |
| Weighing Cell | No |
| DNV Certificate | No |
| Heat Shield | No |
| Remote Control included | Yes |
| Type of Remote Control | eMini |
| Range of Remote Control | 100,00 m |
| Battery included | Yes |
| Charger included | Yes |
| Charger Voltage | 220,00 V |
| Standard | DIN EN 1677-1,DIN EN 1677-2 |
| Product description | Automatic load hook |
| Manufacturer | Elebia |
| Brand | elebia |
| Short text product descr. | Autom. load hook |
| Type name | evo |
| Manufacturer part number | 100446 |
| Net Weight | 28,00 kg |
| eClass 6.2 | 36123414 |
| eClass 4.0 | 231202XX |
| eClass 4.1 | 23120201 |
| eClass 5 | 23120201 |
| eClass 7.1 | 36123414 |
| UNSPSC V7 | 31162605 |
| eClass 8.0 | 36123414 |
| UNSPSC V13.5 | 31162605 |
| Defined eStandard | 1 |
| eClass 5.1.1 | 23120201 |
| eClass 5.1 | 23120201 |
| eClass 9.0 | 36123414 |
| eClass 10.0.1 | 36123414 |
| eClass 10.1 | 36123414 |
| UNSPSC V20.0601 | 31162605 |
| eClass 5.1.4 | 23120201 |
| UNSPSC V13.5_S | 3116 |
| A | 342 mm |
| B | 182.5 mm |
| C | 584 mm |
| D | 485 mm |
| E | 246 mm |
| F | 66 mm |
| G | 67.8 mm |
| H | 73 mm |
| I | 41.1 mm |
| J | 72 mm |
| K | 82 mm |
| L | 401 mm |
