Product description
• Designed to be used in pairs
• They have a wide grab range and thus are particularly suitable for the horizontal transport of thin and thick metal plates.
• Max. spread angles 60° - always observe the user information!
| Working load limit | 2.500,00 kg |
| Max. operating temperature | 80,00 °C |
| Min. operating temperature | -20,00 °C |
| Explosion protection | No |
| Corrosion resistance | Yes |
| Material | Steel |
| Surface | Powder-coated |
| Direction of Load Attachment | Horizontal |
| Type of Control | Manual |
| Locking Type | Micro-Positive Locking |
| Minimum Grab Range | 50,00 mm |
| Maximum Grab Range | 150,00 mm |
| Application | Heavy and Thin Sheet Metal |
| Identification label available | No |
| Max. load changes | 16,000 Load changes |
| Product description | Lifting Clamp |
| Brand | Nordgreif |
| Type name | CGH2 |
| eClass 6.2 | 36123416 |
| eClass 5 | 36129090 |
| eClass 7.1 | 36123416 |
| UNSPSC V7 | 24101647 |
| eClass 8.0 | 36123416 |
| UNSPSC V13.5 | 24101647 |
| Defined eStandard | 1 |
| eClass 5.1.1 | 36129090 |
| eClass 5.1 | 36129090 |
| eClass 9.0 | 36123416 |
| eClass 10.0.1 | 36123416 |
| eClass 10.1 | 36123416 |
| UNSPSC V20.0601 | 24101647 |
| eClass 5.1.4 | 36129090 |
| UNSPSC V13.5_S | 241016 |
| A | 50 mm |
| B | 20 mm |
| F | 255 mm |
| I | 150 mm |
| V | 31 mm |

• Designed to be used in pairs
• They have a wide grab range and thus are particularly suitable for the horizontal transport of thin and thick metal plates.
• Max. spread angles 60° - always observe the user information!