Product description
• Ideal for lifting information boards
• Impression-free lifting due to coated gripper jaws
• Large opening width makes it easy to reach around the sign frames
• Only suitable for positive lifting
| Working load limit | 350,00 kg |
| Max. operating temperature | 50,00 °C |
| Min. operating temperature | 5 °C |
| Explosion protection | No |
| Corrosion resistance | Yes |
| Material | Steel |
| Surface | Powder-coated |
| Direction of Load Attachment | Horizontal/Vertical |
| Type of Control | Manual |
| Locking Type | Force Locking |
| Maximum Grab Range | 7 mm |
| Minimum Load | 3,50 kg |
| Application | Traffic Signs |
| Standard | DIN EN 13155 |
| Identification label available | No |
| Max. load changes | 20.000 Load changes |
| Product description | Lifting Clamp |
| Brand | Carl Stahl |
| Type name | CGSMHT |
| eClass 6.2 | 36123416 |
| eClass 4.0 | 36122901 |
| eClass 4.1 | 36122901 |
| eClass 5 | 36129090 |
| eClass 7.1 | 36123416 |
| UNSPSC V7 | 24101647 |
| eClass 8.0 | 36123416 |
| UNSPSC V13.5 | 24101647 |
| Defined eStandard | 1 |
| eClass 5.1.1 | 36129090 |
| eClass 5.1 | 36129090 |
| eClass 9.0 | 36123416 |
| eClass 10.0.1 | 36123416 |
| eClass 10.1 | 36123416 |
| UNSPSC V20.0601 | 24101647 |
| eClass 5.1.4 | 36129090 |
| UNSPSC V13.5_S | 241016 |

• Ideal for lifting information boards
• Impression-free lifting due to coated gripper jaws
• Large opening width makes it easy to reach around the sign frames
• Only suitable for positive lifting