Product description
• Suitable for lifting and turning (180°) of smooth, machined
or polished parts
• Coated jaws protect the transport goods
• The clamp will lock when attached to the load
• Easy handling
Option:
• Oval ring for larger crane hooks
| Working load limit | 1.500,00 kg |
| Max. operating temperature | 50,00 °C |
| Min. operating temperature | 5 °C |
| Explosion protection | No |
| Corrosion resistance | Yes |
| Material | Steel |
| Surface | Powder-coated |
| Direction of Load Attachment | Horizontal/Vertical |
| Type of Control | Automatic |
| Locking Type | Force Locking |
| Minimum Grab Range | 0 mm |
| Maximum Grab Range | 30,00 mm |
| Minimum Load | 15,00 kg |
| Application | Steel Sheet/Steel Construction,Smooth, Polished Surface |
| Standard | DIN EN 13155 |
| Identification label available | No |
| Max. load changes | 20.000 Load changes |
| Product description | Lifting Clamp |
| Brand | Carl Stahl |
| Type name | CGSM |
| eClass 6.2 | 36123416 |
| eClass 4.0 | 36122901 |
| eClass 4.1 | 36122901 |
| eClass 5 | 36129090 |
| eClass 7.1 | 36123416 |
| UNSPSC V7 | 24101647 |
| eClass 8.0 | 36123416 |
| UNSPSC V13.5 | 24101647 |
| Defined eStandard | 1 |
| eClass 5.1.1 | 36129090 |
| eClass 5.1 | 36129090 |
| eClass 9.0 | 36123416 |
| eClass 10.0.1 | 36123416 |
| eClass 10.1 | 36123416 |
| UNSPSC V20.0601 | 24101647 |
| eClass 5.1.4 | 36129090 |
| UNSPSC V13.5_S | 241016 |
| A | 30 mm |
| B | 100 mm |
| C | 77 mm |
| D | 125 mm |
| F | 520 mm |
| G | 275 mm |

• Suitable for lifting and turning (180°) of smooth, machined
or polished parts
• Coated jaws protect the transport goods
• The clamp will lock when attached to the load
• Easy handling
Option:
• Oval ring for larger crane hooks