Product description
Small basic equipment set Type TU consisting of:
• Rope pulling machine Greifzug™ Type TU
• 20 m steel wire rope, one end fused and tapered, other end with hook, on hand reel
| Working load limit | 3.200,00 kg |
| Explosion protection | No |
| Corrosion resistance | No |
| Overload protection available | Yes |
| Rope diameter | 16,00 mm |
| Type of Drive | Manual |
| Rope feed per lifting op. | 35,00 mm |
| Rope included | Yes |
| Rope length | 20,00 m |
| Standard | DIN EN 13157 |
| Product description | Multi Purpose Hoist |
| Brand | Tractel Greifzug |
| Type designation | greifzug TU 32 |
| eClass 6.2 | 36120290 |
| eClass 5 | 36120290 |
| eClass 7.1 | 36120290 |
| UNSPSC V7 | 24101600 |
| eClass 8.0 | 36120290 |
| UNSPSC V13.5 | 24101600 |
| Defined eStandard | 1 |
| eClass 5.1.1 | 36120290 |
| eClass 5.1 | 36120290 |
| eClass 9.0 | 36120290 |
| eClass 10.0.1 | 36120290 |
| eClass 10.1 | 36120290 |
| UNSPSC V20.0601 | 24101602 |
| eClass 5.1.4 | 36120290 |
| UNSPSC V13.5_S | 241016 |
Small basic equipment set Type TU consisting of:
• Rope pulling machine Greifzug™ Type TU
• 20 m steel wire rope, one end fused and tapered, other end with hook, on hand reel