| Max. temperatur | 57,00 °C |
| Min. temperatur | -35,00 °C |
| Explosionsskydd finns | Nej |
| Material | Polyester / metal |
| Användning | Fallskydd |
| Standard | DIN EN 355 |
| Produktbeskrivning | Lanyard |
| Tillverkare | 3M Deutschland GmbH |
| Fabrikat | Protecta |
| Produktbeskrivning kort | Lanyard |
| Kanttestad | Nej |
| Öppning, karbin på andra sidan | 50,00 mm |
| Öppning, karbin på ena sidan | 19,00 mm |
| Form, karbinhake andra sidan | Rörkrok |
| Karbinehake sidan(Falld.) | Automatisk |
| Stängningstyp andra sidan | Dubbel låsregel |
| Stängningstyp ena sidan | Dubbel låsregel |
| Längd | 180,00 cm |
| Lindiameter | 10,50 mm |
| Lyftanordning | Kärnmantellina |
| Material karbin andra sidan | Stål |
| Material karbinhakar,ena sidan | Stål |
| Tillåten användarvikt | 130,00 kg |
| 2-part | Ja |
| Brottkraft | 23,00 kN |
| Justerbar | Nej |
| Maximalt fallområde | 175,00 cm |
| Tillverkarens artikelnummer | 7100336602 |
| Nettovikt | 1,40 kg |
| eClass 6.2 | 40020105 |
| eClass 7.1 | 40020105 |
| UNSPSC V7 | 46182302 |
| eClass 8.0 | 40020105 |
| UNSPSC V13.5 | 46182302 |
| eClass 5.1.1 | 40020105 |
| eClass 5.1 | 40020105 |
| eClass 9.0 | 40020105 |
| eClass 10.0.1 | 40020105 |
| GTIN | 68060858009 |
| eClass 10.1 | 40020105 |
| UNSPSC V20.0601 | 46182302 |
| eClass 5.1.4 | 40020105 |
| UNSPSC V13.5_S | 46 |